
Dette er Breidablik
Rosenborg og Breidablik møtes for tredje gang i offisiell kamp torsdag.
Sist lagene møttes var i 2011. Da var det snakk om Champions League-kvalifisering og rundene gikk som normalt over dobbeltoppgjør. Rosenborg startet med hjemmekamp og Breidablik la seg bakpå fra start. Både Rade Prica og Markus Henriksen var nære ved å gi RBK ledelsen, men det var Per Ciljan Skjelbred som ga hjemmelaget det forløsende målet like før pause.
I 2. omgang sprakk det mer opp etter Mikael Dorsins scoring. Markus Henriksen, Rade Prica og Trond Olsen sørget for at Rosenborg tok med seg en 5-0-ledelse til Island. På sagaøya fikk RBK trøbbel og tapte 0-2. men avansementet var aldri truet.
Tidligere Brann-spiller Dylan McAllister og det lokale talentet Kristinn Steindorsson scoret målene for Breidablik. Sistnevnte dro videre til svenske fotball og har hatt et lite opphold i USA. Nå er backen tilbake i klubben og kan få et gjensyn med Lerkendal torsdag.
Mareritt på Lerkendal
En annen som får et gjensyn med Lerkendal, er Breidablik-trener Óskar Thorvaldsson. Han spilte store deler av sin aktive karriere i islandsk fotball, men i 1998 dro midtstopperen til Norge og Strømsgodset. Oppholdet ble preget av skader og det ble med den ene sesongen som utenlandsproff. Thorvaldsson rakk å møte RBK på Lerkendal og fikk en verst tenkelig start på kampen med sitt selvmål. Rosenborg vant til slutt 7-1 i det som står igjen som Thorvaldsson siste hele kamp i karrieren. Et halvår senere måtte han legge opp på grunn av en ryggskade.
Siden har Thorvaldsson jobbet som journalist, men tok over sitt første lag i 2018 da han rykket opp fra nivå 3 på Island til nivå 2 med Grotta. I 2019 gjentok han opprykksbragden og ble kåret til årets trener på Island da askeladdene Grotta rykket opp til toppnivået. Det ga ham muligheten til å trene Breidablik.
Breidabliks seneste kamp var mot nettopp Grotta. Da endte det det 1-0 til Breidablik etter en straffescoring av danske Thomas Mikkelsen.
Tre strake seiere
Breidablik har startet sesongen bra i Pepsi Max-deldin. Laget ligger i skrivende stund på andreplass bak Valur Reykjavik, som RBK møtte i Champions League-kvalifiseringen i 2018. Sesongen på Island ble avbrutt i slutten av juli på grunn av korona-restriksjoner, men har spilt to runder i august. Breidablik står med tre strake seiere og har vunnet begge sine to bortekamper etter det korte oppholdet.
Breidablik har kun vunnet den islandske serien i 2010, men har kjempet i toppen en rekke sesonger. I fjor endte laget på andreplass bak suverene KR. Det ga laget plass i Europa League-kvalifiseringen der de møter Rosenborg i enkeltkamp på Lerkendal i den første runden.
Islendingene har deltatt i europacup-kvalifisering fem ganger det siste tiåret. 2013 er det eneste året de har avansert da de slo ut både Santa Coloma (Andorra) og Sturm Graz (Østerrike), før de tapte i nest siste kvalifiseringsrunde mot Aktobe (Kazakhstan) på straffekonkurranse. I fjor røk de ut for Vaduz (Liechtenstein) i Europa League-kvalifiseringens første runde.
RBK - Breidablik spilles torsdag 27. august klokken 19.00 uten publikum. Kampen kan derimot ses på Adressa.no (+) og VG+.